מהן הפרעות רצפת האגן אצל נשים ?
 מדוע נשים לא פונות לטיפול ?
 קצת אנטומיה...
 מה היתרון בפניה לאורוגינקולוג ?
 יש פתרון לבעיות רצפת האגן !
 על נשים לפני ואחרי לידה
 ניתוחים זעיר-פולשניים לטפול בדליפת שתן במאמץ
 ניתוחים לתיקון צניחה של אברי האגן
 לא חייבים לכרות את רחם הצונח !!!
 נשים לאחר כריתת רחם

מספר עמודים: 3
 1  2 3    הבא   

מהן הפרעות רצפת האגן אצל נשים ?

שפור איכות החיים היא מהמטרות העקריות של העולם המערבי. תפקוד לקוי של רצפת האגן מתחיל אצל נשים בגיל הפריון וכולל:
1. הפרעות במתן שתן -  דחיפות תכיפות ודליפת שתן במאמץ ושלא במאמץ וקימה מספר פעמים למתן שתן בלילה (נוקטוריה)
2. הפרעות בצאיה (מתן צואה) – אי שליטה על צואה, ריקון לא מלא של החלחולת ותחושת לחץ באגן.
3. רפיון של קירות הנרתיק וצניחה של אברי האגן (שלפוחית שתן, חלחולת, רחם ומעי דק) עד כדי תחושת לחץ בנרתיק או גב תחתון, בליטה של האבר הצנוח מחוץ לנרתיק וחוסר יכולת לקיום יחסי מין בגלל חסימה או חוסר הנאה.
הפרעות אלו מפחיתות משמעותית את איכות החיים אצל נשים וגורמות לבידוד משפחתי, חברתי, הימנעות מפעילויות שונות ודימוי אישי ירוד.

שכיחות בעיות אלו גבוהה מאד ומגיעה למעל 20 אחוז מאוכלוסית הנשים מעל גיל 25-30.
במחקר שבוצע בחוג לרפואת משפחה באוניברסיטת תל אביב ב 2001 נמצאה שכיחות דליפת שתן אקראית אצל 36% מהנשים. אצל 16% מהנשים הבעייה היוותה מטרד משמעותי בחיי היום יום.


Up

מדוע נשים לא פונות לטיפול ?
בעבודה שנערכה במשך שנה על ידי צוות השירות האורוגינקולוגי בבילינסון בהנחייתו של דר חיים קריסי נמצא שקיים עיכוב עצום בפנייה של נשים לקבלת טיפול בנושא בעיות אורוגינקולוגיות.
משך העיכוב היה בין מספר חודשים ועד 10 שנים !!!.
רוב הנשים אמרו שלא ידעו על האפשרות של טיפול בבעיות אלו ולכן לא פנו לעזרה, חלקן אחר מסר שהתביישו וחשו מבוכה לפנות לעזרה. המדהים ואולי החמור ביותר במחקר היתה העובדה שכשליש מהנשים תלו את אי הפנייה לטיפול ברופא הראשוני בקהילה בעיקר רופא הנשים ורופא המישפחה.

Up

קצת אנטומיה...


רצפת האגן אצל נשים הוא קומפלקס אנטומי ופזיולוגי סבוך של חלק גרמי (עצמות האגן) חלק שרירי (מניפת שרירי האגן) חלק העשוי רקמת חיבור (FASCIA) שהוא למעשה החלק שמקבע את האברים למקומם ומקנה להם חוזק תפקודי ואנטומי בד בבד עם עושר כלי דם ועצבים. היציאות מרצפת האגן הן של החלחולת, הנרתיק, והשופכה (תמונה 1). מסביב ליציאות אלו נמצאים הסוגרים – אלו שרירים טבעתיים שסוגרים על היציאות ומונעים דליפת שתן צואה או צניחות של אברי האגן דרך הנרתיק.

הגורם העיקרי לבעיות רצפת האגן הוא הירידה ברקמות התומכות של אברי האגן ופגיעה בסוגרים. בעיה זו ניגרמת לרוב מהריון, לידות, גיל, חוסר אסטרוגנים ונטייה גנטית.


Up

מה היתרון בפניה לאורוגינקולוג ?
רצפת האגן היא יחידה תפקודית מורכבת אשר פגיעה באחד ממרכיביה יכולה לגרום למספר בעיות בו זמנית  ואכן חלק גדול מהנשים סובלות מבעיות משולבות כגון: צניחת שלפוחית שתן (רפיון של הנרתיק) יחד עם דליפת שתן במאמץ, תכיפות ודחיפות במתן שתן ועד קושי במתן שתן. לכן גם הערכה והטפול מבוצעים על ידי אורוגינקולוג שיש לו ראיה כוללת של הבעיה ויכולת לטפל במכלול הבעיות יחד גם צניחת אברי אגן וגם דליפת שתן והפרעות במתן צואה. לרוב תחסכי פניות ובדיקות מכאיבות או מיותרות בפניה ישירה לאורוגינקולוג.
Up

יש פתרון לבעיות רצפת האגן !
הבעיות אינן גזירה משמים ואם בעבר הרופאים פטרו את הנשים באימרה "זה הגיל" הרי שהיום קיימים מומחים שעברו התמחות יחודית בנושא האורוגינקולוגיה וקיימים טיפולים חדשניים ויעילים לרוב הבעיות כולל פיזיותרפיה, טיפולים תרופתיים וניתוחים זעיר פולשניים דרך הנרתיק ללא צורך בפתיחת בטן. חשוב לציין שהתוצאות מצוינות בידיים מיומנות.
Up

על נשים לפני ואחרי לידה
הייעוץ ניתן גם לנשים לפני ואחרי לידה עם אפשרות להדרכה על ידי פזיותרפיסטית של רצפת האגן למניעה וטפול בהפרעות במתן שתן, דליפת שתן במאמץ, צניחת רחם, שלפוחית שתן וחלחולת תוך חיזוק רקמות רצפת האגן.
Up

ניתוחים זעיר-פולשניים לטפול בדליפת שתן במאמץ
דליפת שתן בזמן פעילות כגון הליכה, ריצה, שיעול, התעטשות, צחוק וכד' קיימת אצל 5%-10% מהנשים בגיל הפריון ואף יותר בגיל המעבר. קיימות מספר שיטות לטיפול בבעיה זו וברובן הן מתחלקות לשיטה הפתוחה הבטנית ולשיטה הסגורה הוגינאלית (נרתיקית).
הטיפול הניתוחי הוא בעל יעילות גבוהה מוכחת של 70-90% הצלחה.
בשיטה הפתוחה (ניתוח על שםם BURCH) מבצעים חתך רחבי באזור הבטן התחתונה (קו הביקיני) בהרדמה כללית או אזורית וחושפים את כיס השתן וצוואר כיס השתן. מרימים את צוואר שלפוחית השתן בעזרת חוטים ומקבעים אותו לרקמות סמוכות. לאחר הניתוח מושארים בדרך כלל נקז ל-24 שעות וקטטר למשך 3-5 ימים. הניתוח על שם BURCH נחשב ליעיל ביותר עם מעקב אחר חולות לעד 20 שנה ותוצאות מצוינות לטווח ארוך.
פריצת הדרך הגדולה בתחום הטפול בדליפת שתן במאמץ אצל נשים הוא ניתוח ה TVT –   Tention Free Vaginal Tape !
זהו ניתוח זעיר-פולשנית, בלי פתיחת הבטן, שפותח על ידי פרופ' אולמסטן משוודיה ופורסם ב 1996 ומאז בוצעו מעל מליון ניתוחים כאלה. בארץ ישנם מספר מומחים אורוגינקולוגים ואורולוגים עם נסיון רב בניתוח זה. בניתוח מניחים מתחת לצינורית השתן 'סרט' סינטטי ללא מתח שתומך בצינורית השתן בזמן מאמץ ומונע דליפה.  הניתוח נמשך כ- 30 דקות בהרדמה אפידוראלית או כללית כשהאשפוז נמשך יום אחד וההחלמה מהירה. אחוזי הריפוי דומים לניתוח הפתוח במעקב של יותר מ 7 שנים. היתרון הגדול של ניתוח זה הוא המידע הרפואי והמעקב המסיבי אחר הסיבוכים וההצלחות יותר מבכל ניתוח אחר מסוגו. ניתוח זה יכול להשתלב בקלות כחלק מניתוח לצניחת רחם או שלפוחית שתן ללא צורך בפתיחת בטן. 

Up

ניתוחים לתיקון צניחה של אברי האגן
חולשת הרקמות התומכות באברי האגן גורמת לצניחה ואף לכשלון של הניתוחים הראשוניים לתיקון צניחות. בשנים האחרונות פותחו מרבדים סינטטים וביולוגים חדישים המשמשים כתחליף לרקמות החיבור החלשות באגן ומושמים בזמן הניתוח בין הנרתיק לאבר הצנוח עם תוצאות טובות מאוד.  
Up

לא חייבים לכרות את רחם הצונח !!!
בשלוש השנים האחרונות פותחו רשתות סינטטיות המוחדרות דרך הנרתיק לאזורים שונים באגן ומרימות את הרחם, שלפוחית השתן והחלחולת למקומם ללא צורך בכריתת רחם. הרשתות יעילות מאד ומצליחות למנוע כריתת רחם בכ 90% מהמנותחות. ניתוח זה אינו מומלץ לכל אחת כיוון שיכול לגרום לדחייה של הרשת וכאבים ביחסי מין. דר' חיים קריסי מומחה בניתוחי רשתות אלו לאחר השתלמויות בצרפת ואיטליה אצל המנתחים שפתחו את הרשתות והטכניקה להשמתן.
Up

נשים לאחר כריתת רחם
במקרים של צניחת גדם הנרתיק אצל נשים אלו יש צורך לבצע תלייה של הגדם. בעבר הניתוחים בוצעו רק דרך הבטן על ידי קיבוע סרט סינטטי מהנרתיק לעמוד השדרה (sacrocolpopexy) . כיום הרשתות החדשות כגון PROLIFT ואחרות מאפשרות ניתוח וגינלי ולא בטני,  זעיר פולשני,  עם מינימום כאבים לתיקון צניחת גדם הנרתיק.
Up